Historia kanału MTV Europe

MTV Europe

MTV Europe wystartowało 1 sierpnia 1987 roku i docierało wówczas do 1.6 milionów domów.

Pierwszym teledyskiem zaprezentowanym na antenie MTV Europe, był "Money For Nothing" kapeli Dire Straits. Z okazji startu, stacja zorganizowała imprezę w Amsterdamie, gdzie zaproszono m.in. takie gwiazdy jak Bruce Dickinson z Iron Maiden, Fish z Marillion, a także Terence Trent D'Arby, który oprócz gościnnego udziału pokazał swój występ na scenie.

Przeniesienie MTV ze Stanów Zjednoczonych było wielkim przedsięwzięciem. Jednak początek był w miarę prosty. Do Londynu przyjechały dwie osoby z oddziału MTV Networks USA. Byli trzonem i wiedzieli co robią, reszcie londyńskiej ekipy bardzo podobał się pomysł i to co może z niego wyniknąć.

MTV Europe szukało ludzi, oddających klimat, charakteryzujący Europę. Od samego startu rozpoczęły się próby w studio, które trwały niewiele ponad miesiąc. Zauważono talenty takich osób jak Ray Cokes, Steve Blame, czy też Sophie Bramley.

Z początkiem lat 90-tych powstało wiele ciekawych formatów, które przez następne lata, biły rekordy oglądalności.

Lista programów z pierwszej połowy lat 90-tych

MTV Most Wanted - program do którego zapraszano gwiazdy muzyczne i filmowe. Promowały w nim swoje albumy, trasy koncertowe. VJ Ray Cokes przeprowadzał wywiady. A widz oglądał także występy na scenie w studio.

The Big Picture - program w którym poświęcano 30 minut, aby pokazać w pełnej okazałości, na co warto pójść do Kina. Prowadzącym był również Ray Cokes.

MTV Sports - program poświęcony różnym kategoriom sportowym - przede wszystkim sportom ekstremalnym.

MTV The Pulse - program, który informował widzów co jest "trendy", w co nie warto ubierać się a także emitował ekskluzywne wywiady z modelkami i projektantami - program prowadzony był przez Marijne van der Vlugt.

MTV 120 Minutes - dwie godziny poświęcone całkowicie gatunkowi "Alternative" - program prowadził Paul King. Można w nim było obejrzeć takich wykonawców jak: The Cure, Sisters Of Mercy, The Pixies, Primal Scream.

MTV's Greatest Hits - program skupiał uwagę na artystów z lat 70-tych, 80-tych i 90-tych. Prowadzącym był Paul King. W programie można było obejrzeć takich wykonawców jak: Prince, Madonna, Eurythmics, The Clash, Abba, Peter Gabriel, U2, Depeche Mode a nawet Boney M.

Braun MTV European Top 20 - bardzo popularne notowanie dwudziestu kawałków najczęściej słuchanych w Europie. Premierowa emisja programu miała miejsce w każdą sobotę o 19:00, a powtórka w niedzielę o 11:30. Prowadzące program: Kristiane Backer i Pip Dann.

MTV Hitlist UK - notowanie 20 kawałków z Wielkiej Brytanii. Prowadzący: Paul King.

Headbangers Ball - magazyn poświęcony gatunkowi: Metal, Hard Rock, Progressive Rock, Grunge. Ekskluzywne wywiady oraz prezentacje klipów z wyżej wymienionych klimatów, prowadząca: Vanessa Warwick.

MTV Dance i MTV PartyZone - dwa programy poświęcone klimatom takim jak: House, Trance, Rave, EuroDance, Ambient, Drum And Bass. Pierwszy głównie prezentował nowe teledyski oraz klipy popularne na różnych parkietach. Drugi magazyn przede wszystkim skupiał uwagę na wywiady z DJ-ami. Bardzo popularne w PartyZone były kompilacje stworzone przez MTV Europe przy pomocy DJ-jów z całego świata. Były to tzw. Megamixy np. "PartyZone Massive Megamix 1993". Programy były prowadzone przez Simone Angel.

Dial MTV - można program ten porównać do późniejszego MTV Select. Składał się on z 5 najlepszych klipów dnia wybranych telefonicznie przez widzów MTV z całej Europy. Prowadząca program: Rebecca De Ruvo.

MTV News i MTV News At Night - wiadomości dnia ze świata muzyki, mody i filmu, a także ukazywanie świata skandali słynnych gwiazd showbiznesu. Program miał emisję o 17:15 i 23:45. Prowadzący program: Steve Blame, Sonya Saul, Carolyn Lilipaly.

Coca Cola Report - reportaże, ekskluzywne wywiady - wszystko w 15-to minutowej pigułce. Program prowadzony przez Kristiane Backer.

The Soul Of MTV - godzina wypełniona klipami z gatunku, Soul, Groove, Funky. Na program zapraszała od poniedziałku do piątku o godz. 12:00 Lisa I'Anson.

Nowe formaty

MTV Europe to nie tylko rozrywka i teledyski, ale także dawanie szansy młodym ludziom na pokazywanie ich własnych prezentacji, pomysłów. Wiele osób przesyłało do MTV Networks w Londynie, swoich własnych twórczych filmików, które były później pokazywane na antenie jako rożne spoty identyfikujące markę MTV.

MTV zawsze wyciągało rękę do młodych kreatywnych ludzi. Europejskie MTV to głos kultury młodzieżowej.

MTV Europe to także letnie festiwale. Zapraszano zespoły z całego świata, aby dały show na wielką skalę. W Wielkiej Brytanii popularnym festiwalem jest V, w Danii Roskilde, w Niemczech Rock Am Ring.

MTV Europe we współpracy z różnymi korporacjami, artystami, kładła duży nacisk na takie akcje jak: walka z AIDS, pomoc Afryce, świadomość seksualna, pomoc ludziom poszkodowanym na skutek wojny m.in. w Sarajewie.

MTV Europe Music Awards

Po zrealizowaniu wielu pomysłów takich jak: promocja osób kreatywnych, walka z przeciwnościami losu, przyszedł czas na coś bardziej rozrywkowego, na coś o wielkim formacie - gala MTV Europe Music Awards.

Pierwsze nagrody MTV EMA miały miejsce w Berlinie w 1994. Prowadzącym był Tom Jones. Zaprezentowano takie kategorie jak: Najlepszy Artysta, Najlepsza Artystka, Najlepszy Przebój, Najlepszy Teledysk, Najlepszy Album oraz bardzo ważną kategorię jak: Free Your Mind.

Kodowane MTV

Gdy w 1995 roku, MTV biła rekordy oglądalności, zdecydowano, że kanał zostanie zakodowany i tak też się stało. MTV Europe stała się telewizją płatną i dołączyła do nowo powstałej mini platformy satelitarnej skierowanej dla Europejczyków - MultiChoice. Sygnał MTV zakodowano w systemie Videocrypt dokładnie w sobotę 2 lipca 1995 roku. Nadal można było cieszyć się dostępem do kanału, ale już tylko za pośrednictwem zestawu MultiChoice oraz za pośrednictwem telewizji kablowych.

X-Ray Vision

W drugiej połowie lat 90-tych, dokładnie w 1996 zaniechano nadawania bardzo popularnego o bijącym rekordach oglądalności programie MTV Most Wanted. W zamian dostarczono widzom kolejnej rozrywki o podobnym formacie, ale o 2 razy większym wkładzie finansowym - mowa o programie MTV X-Ray Vision. Prowadzący dotychczas Most Wanted postanowił poprowadzić X-Ray Vision. Historia programu zakończyła się smutnym akcentem. Nieoczekiwanie prezenter Ray Cokes w trakcie nadawania na żywo show, postanowił odejść z programu, a także z MTV. Wszystko stało się przez pewną plotkę o tym, że w odcinku X-Ray Vision wystąpi na żywo zespół z Niemiec - Die Toten Hosen. Zdementowano ją w trakcie programu, po czym widownia oburzyła się. Następnie zaczęła rzucać przedmiotami do ekipy i prezentera MTV. Nasz bohater Ray Cokes nie wytrzymał napięcia, po czym zaczął rzucać niecenzuralnymi słowami do widowni, zapominając przy tym, że jest się na wizji. Po całym incydencie, Ray Cokes z dumą odszedł na dobre z MTV.

Kolejne zmiany

Tworzono kolejne programy, które jednak nie odnosiły tak wielkich sukcesów jak chociażby Most Wanted. W miejsce magazynu o modzie The Pulse powstał magazyn Stylissimo, program The Big Picture zastąpiono programem MTV Cinematic. W miejsce rozrywkowego X-Ray Vision wprowadzono mniej rozrywkowym Hanging Out.

Odchodzili dawni VJ-e, przychodzili nowi, już nie tak popularni jak np. Steve Blame, Ray Cokes, Paul King. Pomysły wyczerpywały się, jednak charakter MTV Europe nadal pozostawał taki sam - muzyka, moda, sport, kino, kampanie, kreatywność młodych ludzi, elementy prowokacji. Tych wszystkich cech MTV, dostarczano na co dzień dzięki m.in. prezenterom takim jak: Davin McCall, Toby Amies, Hugo De Campos, Carolyn Lilipaly, Maria, Ingo, Enrico.

W 1997 roku bardzo popularnym programem stał się MTV Select. Był to program o charakterze interaktywnym, emitowanym na żywo. Zapraszano gwiazdy sceny muzycznej, które odpowiadały na pytania widzów dzwoniących do studia. Można było również skorzystać z playlisty, która była wyświetlana w trakcie programu oraz wybrać swój ulubione wideoklipy. Założenie takiego formatu było celem w dziesiątkę. Program odniósł sukces i przez kilka następnych lat był na antenie MTV.

Kolejnym pomysłem był program Star-Trax, gdzie wykonawcy wybierali swoje ulubione klipy. W programie Amour można było zobaczyć artystów R&B i Soul, takich jak chociażby Erykah Badu, Mary J. Blige, Janet Jackson, D'Angelo.

W drugiej połowie lat 90-tych, popularnym programem stał się MTV Live, który prezentował koncerty wykonawców. Popularne występy z cyklu MTV Live udzielili m.in. The Fugees, Faithless, Offspring, Depeche Mode, Oasis, U2.

Stworzono magazyn, który odsłaniał historię zespołu - Essential.

MTV Europe pod koniec lat 90-tych pokazała szereg występów na specyficznym miejscu jakim była wyspa Ibiza. W programie MTV Ibiza wystąpiły osobistości jak: David Morales, Carl Cox, Maxi Jazz, Faithless a nawet boys band Five. Można było śledzić wywiady z wykonawcami klubowymi, a także obejrzeć uroki jakie znajdowały się na wyspach.

Nowe twarze MTV

Koniec lat 90-tych to także nowe twarze MTV. Eden prowadziła notowanie European Top 20 oraz listę Dancefloor Chart. Wyruszała z mikrofonem na różne imprezy, takie chociażby jak wspomniana MTV Ibiza czy MTV Europe Music Awards.

Następną twarzą była Kicki, która prowadziła interaktywny magazyn Top Selection, w którym za pomocą internetu można było połączyć się ze studiem w Londynie. A za pomocą e-maila dedykować teledysk, który następnie wyświetlany był na antenie.

Trzecią twarzą MTV Europe z końca lat 90-tych był Lars Beckung. Można było go zobaczyć w programie MTV New z najświeższe teledyskami.

W latach 1999-2000 bardzo popularnym programem stał się również MTV Bytesize, czyli mieszanka klipów z migawkami, wywiadami promującymi artystów jak i spoty MTV Idents.

Autor artykułu: Piotr G.

← Prezentacja kanału MTV Europe